Merlin'in Kazani

@merlininkazani

368 Published Reviews

Yaga

PCPS4SwitchXbox One
7.00
Ahmet ÖzçilingirDec 09, 2019
Yaga'nın en özgün yanlarından biri Ivan'ın kaderini tamamen sizin belirliyor olmanız. Hikaye ilerleyişinde ve tanıştığınız karakterler ile gerçekleştirdiğiniz diyaloglarda yaptığınız seçimler hikaye ilerleyişine etki ediyor. Ivan'ın gaddar, mülayim ya da barışçıl bir hayat seçip seçmeyeceği size bırakılıyor. Bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini oldukça arttırıyor. Sık sık kullanılan kara mizah öğleriyle gülümseten anlarıyla Yaga'nın hikaye anlatımının eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Masalsı dünya oldukça ilgi çekiyor. Ancak özellikle aksiyon kısmındaki temel eksiklikler de göze batıyor.

Football Manager 2020

PC
8.00
Furkan GülerNov 26, 2019
Sona geldiğimizde Football Manager 2020, serinin hayranlarını memnun edecek bir yapıyla karşımıza çıkmış. Değişiklik anlamında risk almayan yapısıyla, hali hazırda çalışan mekaniklerini değiştirmeyen ve üzerine detay anlamında yenilikler ekleyen yapımcılar, bakalım bir sonraki oyunda oyunu daha ne kadar detaylandıracak?

Superliminal

PC
7.20
Ahmet ÖzçilingirNov 25, 2019
Nesnelerin, mekanların aslında sandığımızdan çok da farklı görünebileceği üzerine kurgulanmış bulmacalar, bir rüyadaymışsınız hissine kapılmanızı sağlıyor. Bu rüya bazen oldukça eğlenceli bir hal alırken bazen de çok sıkıcı bir kabusa dönüşebiliyor. Superliminal bulmaca oyunları sevenlerin deneyebileceği bir yapım. Özgün ve yaratıcı oynanış mekaniği daha gizemli ve bir şeyler anlatan bir hikaye ile birleştirilmiş olsaymış elimizde çok daha iyi bir oyun olabilirmiş.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

PCPS4Xbox One
8.60
Furkan GülerNov 19, 2019
Sona geldiğimizde eğer sıkı bir Star Wars hayranıysanız, Star Wars Jedi: Fallen Order sizi kesinlikle memnun edecektir. Dövüş mekaniklerinin kalitesi ve Order 66 olayına yakından değinmesi, oyunu ilgi çekici kılmış. Birkaç ufak pürüz haricinde Star Wars Jedi: Fallen Order’ın kesinlikle bu senenin sürpriz oyunlarından bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Indivisible

PS4PCXbox OneSwitch
7.50
Furkan GülerNov 06, 2019
Grafiksel ve animasyon açısından başarılı olan Indivisible, türü sevenler için güzel bir örnek olabilir. Ancak bu türe uzak bir oyuncuysanız, Indivisible sizi yapısıyla sıkacaktır. Özellikle çizimler üzerinde büyük uğraş harcayan geliştirici ekibi bu konuda da tebrik etmek gerekiyor.

Call of Duty: Modern Warfare

PCXbox OnePS4
8.70
Furkan SakoğluOct 30, 2019
Uzun lafın kısası Call of Duty Modern Warfare, eski Call of Duty oyunlarını özleyen oyuncular için kaçırılmaması gereken bir yapım. Yapılan önemli yenilikler ve değişiklikler ile birlikte, Season Pass olmaması ve Cross play desteğinin de etkisiyle uzun yıllar boyunca oynanacak, muhteşem hikayesi ile hafızalarda yer edecek, efsane bölümleri ile daima hatırlanacak bir yapım olmuş. Eğer siz de eski CoD oyunlarını özlediyseniz, Modern Warfare'a kesinlikle şans verebilirsiniz.

Overwatch®: Legendary Edition

Switch
7.00
Furkan SakoğluOct 24, 2019
Uzun lafın kısası Overwatch'ın Nintendo Switch sürümü, oyunu hali hazırda PC veya konsollarda oynamış oyuncuları memnun etmeye yetmeyebilir, 30 FPS oyun deneyimi, bu tip bir oyun için yeterli değil. Fakat daha önce oyunu hiç deneyimlememiş oyuncular, eğer Nintendo Switch sahibi ise Overwatch'a bir şans verebilir.

The Outer Worlds

PCSwitchPS4Xbox One
8.10
Furkan GülerOct 22, 2019
Sona geldiğimizde The Outer Worlds, hikaye anlamında onlarca detay barındıran, rol yapma tarafında başarılı, bazı yerlerde kronik hatalara sahip olan eğlenceli bir oyun olmuş. Oyun dünyasının yetenekli geliştiricisi Obsidian’ın elinden çıkan yapım, son dönemlere rahatlıkla damgasını vuracaktır.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

PCPS4Xbox One
5.50
Furkan GülerOct 15, 2019
Sona geldiğimizde Ghost Recon: Breakpoint’in özgünlükten uzak olduğunu ve seriyi yeni bir boyuta taşımak konusunda başarısız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlk oyunda güzel çalışan mekanikleri bölüm tasarımları ve görev yapısıyla hiç eden Ubisoft, beklentileri karşılayamamış. Eğer tüm bunlara rağmen sıkı bir Ghost Recon hayranıysanız, oyunu satın almak için indirimi beklemenizi öneriyoruz.

Ghostbusters: The Video Game Remastered

PCPS4SwitchXbox One
7.20
Furkan GülerOct 11, 2019
Sona geldiğimizde Ghostbusters: The Video Game Remastered için piyasada bulunan en otantik Ghostbusters deneyimi diyebiliriz. Eğer eski seriye hayran bir izleyiciyseniz, bu oyunu zevkle oynayacağınızdan şüphe olmasın. Ancak oyunun yenilenmiş sürümünün tam anlamıyla elden geçirildiğini söylemek zor.

Concrete Genie

PS4
6.80
Ersin KılıçOct 09, 2019
Sonuç olarak daha çok küçük yaştaki oyunculara odaklandığını söyleyebileceğim Concrete Genie basit ama çizim animasyon tekniği ile ön plana çıkan bir yapım olmuş. Resim çizmek ve bu resimlerin hayat bulduğunu görmek oldukça keyifli. Buna rağmen oyun süresi, oyun alanı ve oldukça kolay işleyişi ile basit bir oyun olduğunu söylemek de mümkün.

The Legend of Zelda: Link's Awakening

Switch
9.00
Ersin KılıçOct 07, 2019
Sonuç olarak The Legends of Zelda: Link's Awakening her Nintendo Switch sahibinin kütüphanesinde olması gereken bir oyun olmuş. Keyifli oynanışı, özüne sadık kalması ile birlikte başta da söylediğim gibi oyunların basit ama bir o kadar da keyifli olabileceğini 26 yıl sonra bir kez daha yüzümüze çarpıyor.

EA SPORTS FIFA 20 Nintendo Switch Legacy Edition

SwitchPCPS4Xbox One
7.50
Furkan SakoğluOct 03, 2019
Özetlemek gerekirse FIFA 20, son 5 yıldır oynadığımız FIFA'lar ile Volta mod'u hariç neredeyse tamamen aynı oyun. Eğer bir FUT oyuncusu değilseniz veya Volta mod'u ilginizi çekmiyorsa önceki oyunları oynamaya gönül rahatlığı ile devam edebilirsiniz keza kaybedeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Sadece kadro güncellemesi için yüzlerce lira vermek de mantıklı bir durum değil. Eğer EA, gelecek yıl, yeni nesil ile birlikte yine köklü yenilik olmadan bir FIFA ile karşımıza çıkarsa, bu sene olduğu gibi inceleme puanları dünya çapında düşüş göstermeye devam edecek gibi gözüküyor.

Trine 4: The Nightmare Prince

PCPS4SwitchXbox One
7.80
Furkan GülerSep 30, 2019
Sona geldiğimizde Trine 4 The Nightmare Prince, Trine hayranlarının seveceği bir yapım olarak piyasaya çıkacak. Oynanış mekaniklerine küçük dokunuşlar yapmak dışında ve grafikleri yenilemek dışında dördüncü oyun, büyük oranda üçüncü oyuna benziyor. Ancak oynanış süresi anlamında üçüncü oyunu çok rahat geride bırakan Trine 4, platform tarzını benimseyen oyuncuların denemesi gereken bir yapım olmuş.

Children of Morta

PC
8.20
Ersin KılıçSep 21, 2019
Sonuç olarak Children of Morta bu yıl oynadığım en keyifli yapımlardan birisi. Eğer Rogulike türünü seviyorsanız, sıkı sıkıya bağlı olan bir aileye odaklanan oyunu kaçırmamanız gerektiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Borderlands 3

PCPS4Xbox One
8.10
Furkan GülerSep 19, 2019
Sona geldiğimizde Borderlands 3, genel olarak ilk iki oyunun izinden giden ve iyi yanlarını içerisinde barındıran bir yapım olmuş. Üçüncü oyunda oyuna eklenen yenilikler pek ön planda durmasa da oynanışı çeşitlendirebiliyor. Eğer arkadaşlarınızla oynamak için kaliteli bir co-op temelli oyun arıyorsanız, Borderlands 3 tam da aradığınız parti oyunu kıvamında olmuş.

eFootball PES 2020

PCXbox OnePS4
8.60
Furkan SakoğluSep 17, 2019
Son sözlere gelecek olursak Konami'nin eFootball PES 2020'si, sadece FIFA'dan sıkılmış oyuncular için kendi başına da oldukça başarılı bir futbol oyunu olmuş. Eğer sıkı bir PES hayranıysanız PES 2020 farklı oynanışı ile size ilginç bir deneyim yaşatacaktır, eğer bir FIFA oyuncusuysanız da bu sene kesinlikle PES'e bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

Monster Hunter: World - Iceborne

PCPS4Xbox One
8.20
Furkan SakoğluSep 12, 2019
Oyuna eklenen yeni görevlerden ise direkt olarak spoiler olacağı pek bahsetmeyeceğim ancak yorumlamak gerekirse keyifli görevler bizleri bekliyor diyebilirim. Hikayede ilerlerken tıpkı ana oyunda olduğu gibi sıkılmadım. Uzun lafın kısası hali hazırda Monster Hunter World'e sahipseniz, ve bunca zaman sonra oynamaya devam ediyorsanız Iceborne sizin için kesinlikle kaçmaz bir ek paket olmuş, oyuna uzun süredir ara verdiyseniz ve geri dönmek için bir bahane arıyorsanız da yine Iceworld bir müddet daha sizi oyunda tutacaktır.

NBA 2K20

PCPS4Xbox One
7.80
Ahmet ÖzçilingirSep 10, 2019
İyisiyle kötüsüyle NBA 2K20 basketbol severleri tatmin etmeyi başaracak bir yapım. Ne de olsa elimizdeki tek basketbol oyunu bu. 2K tekel olmanın rahatlığını yaşayarak bu sene yenilik yapmaktan kaçınmış. Çok büyük yenilik aramıyorsanız oyundan kesinlikle memnun kalacaksınız. Ancak büyük yenilikler bekliyorsanız NBA 2K20 kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

ONINAKI

PCPS4Switch
7.20
Furkan GülerSep 07, 2019
Sona geldiğimizde Oninaki’yi eğer JRPG oyunlarından hoşlanıyorsanız, oyunsuz kaldığınız bir dönemde denemenizi öneriyoruz. İki dünya arasındaki geçiş mekaniği ve Daemon’ların oyuncuya sunduğu yetenekleri aktif bir şekilde kullanmak zaman zaman zevkli olabilir. Her ne kadar oyunun hikaye sunumu çok basite indirgenmiş olsa da, hikayeyi takip ettiğinizde güzel detaylarla karşılaşabiliyorsunuz. Fakat hikaye gidişatının bazı yerlerinde kopukluklar olması, zaman zaman oyuncuyu bayabiliyor.

Ancestors: the Humankind Odyssey

PCPS4Xbox One
6.20
Furkan GülerSep 04, 2019
Ancak oyunun mekaniksel anlamda karşılaştığımız kronik hataları ve ana fikrini iyi işleyememesi, Ancestors: The Humankind Odyssey’in heyecanlı havasını bozabiliyor. Belgesel tadında ilerleyen yapımı karşılaştırabileceğimiz bir oyun bulunmadığından, oyuncuların Ancestors: The Humankind Odyssey konusunda keskin biçimde ikiye ayrıldığını mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak benzersiz veya özgün olan her şeyin güzel olmadığını da oyuna başlamadan önce unutmamak gerekiyor.

Erica

PS4
7.10
Furkan GülerAug 28, 2019
Sona geldiğimizde PS Store’da 50 TL’lik fiyatı ile Erica’nın türü sevenlere hitap ettiğini söyleyebiliriz. Eğer Quantic Dream oyunlarını severek oynamış ve bitirmişseniz, Erica’nın sizi kısmen memnun edeceğini söyleyebiliriz. Ancak Erica’dan, Fahrenheit: Indigo Prophecy, Detroit: Become Human veya Heavy Rain tadında bir hikaye anlatımı bekliyorsunuz, pişman olacağınızı unutmayın. Veya interaktif oyunlardan pek haz etmiyorsanız, yine Erica’dan uzak durmanız gerektiği konusunda uyarımızı yapalım.

Control

PCPS4Xbox One
7.80
Ersin KılıçAug 26, 2019
Sonuç olarak Control eğlenceli ve doğa üstü olaylara, farklı boyutlara değinen hikayesi ile merak edeceğiniz bir yapım olmuş. Oynanış anlamında bütün dinamikleri sorunsuz bir şekilde işliyor. Yani çatışma anlarında istediğiniz aksiyonu, istediğiniz şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyun ceza, bağlayıcılık ve oyuncuyu içine alma konusunda ise maalesef sınıfta kalıyor.

Beyond: Two Souls

PC
6.80
Furkan GülerAug 04, 2019
Oyunun grafik kalitesi ise beklenildiği gibi iyileştirilmiş. Beyond Two Souls’un PS3 sürümüne nazaran oyunun kaplamaları ve çözünürlüğü, yeni nesil bir biçimde karşımıza çıkıyor. Ayrıca üzerinden yıllar geçmesine rağmen yapımın grafik detayları beni hiç rahatsız etmedi. Sona geldiğimizde eğer bu sıcak yaz aylarında oynayacak oyun arıyor ve bunun yanında daha farklı tatlar istiyorsanız, Beyond Two Souls’a şans vermenizi öneriyorum.

Super Mario Maker 2

Switch
9.00
Ersin KılıçJul 31, 2019
Sonuç olarak Super Mario Maker 2 oyun dünyasında deneyim edeceğiniz en farklı oyunlardan biri olmayı başarmış. Ufak tefek eksikleri tabi ki var ama eğlencesi göz önüne alındığında devede kulak kaldığını söyleyebilirim. Kısacası Switch sahiplerinin muhakkak oynaması gereken Super Mariı Maker 2, tasarlanan yüzbinlerce bölüm ile birlikte uzun saatler harcayabileceğiniz ve kendi bölümünüzü tasarlarken de kafa patlatmaktan memnun olacağınız bir yapım olmuş.