Demon Pit for PlayStation 4
PS4

Demon Pit

Dec 17, 2019
NA
playscore
To get a playcore, a minimum of 50 gamer ratings and 3 critic reviews are required.

Trailer, Gameplay, & Screenshots

play_circle_filled

About this game

Developer: Psychic Software
Content Rating: Mature

Summary

Demon Pit is an intense arcade-style arena shooter with a classic 90s FPS aesthetic. Test your reflexes against the endless waves of the demon horde in a constantly changing arena. Your goal is a high score on the leaderboard, the price is your soul. Far from God’s light, there is only Hell.

Gamer Reviews

10 Reviews
NA

Aggregate Gamer Reviews

This game has not been reviewed. Be the first to review it!

Critic Reviews

2 Reviews
NA
John-Paul JonesDec 29, 2019
An enjoyable enough bite-sized FPS offering, Demon Pit simply doesn't do or offer enough to hold attention in the long-term, as its presentation, firearms and enemies all feel like discount versions of greater games that have come before it.
DeCainDec 04, 2019
Demon Pit teda ako pocta starým klasikám Quake, Doom či Blood obstál. Len je ohlodaný úplne na kosť, či už v počte zbraní, alebo vo variabilite nepriateľov a prostredí. Základ hrateľnosti je urobený tak, ako to máme stále po rokoch radi, nechýba rýchla akcia a hektický boj, či špliechanie kockatej krvi po zásahu brokovnicou do tváre démona. Meniace sa prostredie a pohyb pomocou háku po aréne je tiež príjemne osvieženie. Škoda, že je k dispozícii len jeden herný režim, len honba za miestom v rebríčku. Ak by bola hra variabilnejšia, určite by si aj odniesla o niečo vyššie hodnotenie.

Similar Games