Call of Duty for PC
PC - Windows

Call of Duty

Oct 29, 2003
NA
playscore
To get a playcore, a minimum of 50 gamer ratings and 3 critic reviews are required.

Trailer, Gameplay, & Screenshots

Buy now

About this game

Developer: Infinity Ward
Content Rating: Mature

Summary

No one soldier or nation single-handedly won the war. For the first time, Call of Duty captures the war from multiple perspectives, through the eyes of American, British and Russian soldiers. Battle through 24 missions spanning 4 interconnected historical campaigns. Take on mission objectives ranging from sabotage and all-out assault to stealth, vehicle combat and rescue. Authentic weapons, locations, vehicles and sounds of war all contribute to the realism, immersing you in the most intense World War II experience yet.

System Requirements

Minimum

  • OS: Windows 98 / ME / 2000 / XP
  • Processor: Pentium III 600 MHz or Athlon 600 MHz processor or higher for systems with Windows 98/ME, Pentium III 700 MHz or Athlon 700 MHz processor or higher for systems with Windows 2000 / XP
  • Memory: 128 MB
  • Graphics: 3D hardware accelerator card required - 100% DirectX 9.0b compatible 32 MB hardware T&L-capable video card and latest drivers*
  • DirectX: Version 9.0b (included)
  • Network:
  • Storage: 1.4 GB of uncompressed free hard disk space (plus 400 MB for Windows 98/ME swap file, 600 MB for Windows 2000 / XP swap file)
  • Sound Card: 100% DirectX 9.0b compatible 16-bit sound card and latest drivers
  • Additional Notes: 100% Windows 98/ME/2000/XP compatible mouse, keyboard and latest drivers

Gamer Reviews

3331 Reviews
9.00
whatoplay
0 review
NA
May 20, 2021

Po šesti hodinách musím říct, že jsem si to užil ..

Čekal jsem, že to bude mnohem horší. 

Říkal jsem si, že hra z roku 2003 nemůže vypadat dobře, ale CoD 1 mě překvapilo.


Líbila se mi celková atmosféra z prostředí 2. světové.

Hru jsem hrál na předposlední obtížnost a musím říct, že mi enemáci dali občas fakt kurevsky zabrat xd.

Ale actually jsem za to rád, aspoň jsem si ten gunplay pořádně užíval a využíval jsem všechny prvky co hra nabízí, od plazení, peakování až po používání granátů atp ... 


Musím také pochválit AI které bojovalo po mém boku. Hodněkrát mě týpci savnuli když jsem přebíjel apod .. Narozdíl od jiných her, kde jsou úplně k hovnu .. xd


Co se hrací doby týče tak 6 hodin sice není moc, ale já jsem za to moc rád, jelikož momentálně nemám moc času a takhle mi to perfektně vyhovuje!


Nakonec musím zmínit věc která mě úplně vysírala, ale není to samozřejmě chyba vývojářů ani nikoho jiného .. jen prostě jsem byl kurevsky unlucky xd .. 

Pořád se mi stávalo, že jsem si hru fast savnul a v ten moment se zničehonic objevil týpek zpoza rohu a vyklepal mě no a samozřejmě, když jsem si hru loadnul tak jsem umřel, takže jsem musel načíst poslední pozici, která byla třeba 10 min. zpět .. ahh .. nebylo by to tak hrozný kdyby se to nestávalo snad v každý misi xd .. 


Každopádně .. hra se mi líbila .. vlastně je to můj první díl který jsem kdy dohrál do konce. 

Tudíž hře dávám krásných [b]7.9/10[/b] a nechám si tam ještě rezervu pro další díly.. 

Mar 8, 2021

nice shooter with many weapons and combats. i really enjoyed it and liked it.

Juhos Balazs-Gyork

Juhos Balazs-Gyork

Apr 28, 2021
10.00
Galrauch29

Galrauch29

Jan 8, 2021
6.40
Exalt Hit

Exalt Hit

Dec 27, 2020
7.50
john anagno

john anagno

Nov 25, 2020
7.80
A FantaSy

A FantaSy

Sep 9, 2020
5.20

Aggregate Gamer Reviews

Critic Reviews

2 Reviews
NA
Greg KasavinOct 29, 2003
Call of Duty is an all-around excellent game that confidently challenges, head-on, all the other WWII-themed shooters out there and comes out on top. When a game is outstanding, like this one is, some people invariably expect it to be something completely different from what's already available. Yet, on its own merits, this game is executed extraordinarily well, and, therefore, can be wholeheartedly recommended not just to fans of other WWII-themed shooters but to anyone looking for a first-rate action game.
Kristan ReedNov 07, 2003
The sure sign of any game's merits is to draw up a list of pros and cons, and where I fell out with CoD was the fact that however many cool things I could think of, it was all too easy to peel away the layers of glitz and gloss and come up with frustratingly long list of inconsistencies, flaws and slightly irksome design decisions that remind you that there's plenty of work to be done before the definitive World War II shooter gets made.

Similar Games