Merlin'in Kazani

@merlininkazani

488 Published Reviews

Tales of Arise

PC
8.50
Samet Basri TaşlıSep 16, 2021
Tales of Arise görsel açıdan tatmin edici, düzgün yazılmış hikayesi ve kendini sevdiren karakterleri ile başarılı bir JRPG oyunu. Geliştirilmiş oynanış sistemi sayesinde seriye aşina olanların yanı sıra yeni oyuncular için de harika bir başlangıç oyunu. PC kullanıcılarının başını ağrıtacak sorunların olmaması da büyük bir artı. Scarlet Nexus’un ardından Tales of Arise’da da sorunsuz bir iş çıkaran Bandai Namco sonunda PC kullanıcılarını da mutlu ediyor.

Aragami 2

PCPS4PS5Xbox Series XXbox One
7.80
Eren EroğluSep 15, 2021
İlk Aragami oyununu da severek oynamış ve bitirmiş birisi olarak, Aragami 2 ile birlikte gerçekleşmiş olan değişim gerçekten hoşuma gitti. Özünde co-op bir gizlilik deneyimi sunmak için tasarlanmış olan Aragami 2, tek başınıza oynarsanız bir süre sonra sıkıcı bir hâl alabilir; fakat toplamda üç kişiye kadar arkadaşlarınız ile birlikte oynadığınızda, gerçekten çok daha eğlenebileceğiniz bir duruma geliyor. Türkçe dil desteği ve ülkemize olan özel fiyatlandırması ile fiyatını kesinlikle hak ettiğini düşünüyor, arkadaşları ile birlikte almayı düşünen tüm oyun severlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

WarioWare: Get It Together!

Switch
8.00
Samet Basri TaşlıSep 15, 2021
WarioWare: Get It Together her türden oyuncunun keyifli vakit geçirebileceği, özellikle bir araya gelen insanların kahkahalar eşliğinde oynayabileceği cinsten bir oyun. 50 dolar fiyat etiketinin hakkını düzgün bir şekilde veriyor. Tek başınıza onlarca saat oynayabileceğiniz bir oyun değil ama bir yerde sıranızın gelmesini beklerken Switch’i açıp üç beş mini oyun oynayabileceğiniz farklı bir yapım. Asıl güçlü yanı ise arkadaşlarınız ile oynarken ortaya çıkacak.

Deathloop

PCPS5
8.30
Ersin KılıçSep 14, 2021
Sonuç olarak Deathloop sadece bu yıl değil, son zamanlarda karşımıza çıkan en özgün ve farklı yapımlardan birisi. Oyun mükemmel değil ama kendi içerisinde sahip olduğu dinamikle ile birlikte tutarlı bir yapıya bürünmeyi başarmış. Harita sistemi, günün farklı anlarında haritayı bambaşka şekillerde görmek ve bulduğunuz ipuçları üzerinden bu büyük bulmacayı tamamlamaya çalışmak gerçekten çok keyifli.

Final Fantasy IV

PC
7.80
Samet Basri TaşlıSep 13, 2021
Final Fantasy IV Pixel Remaster Steam üzerinden 90 TL fiyat etiketiyle satışa çıkmış durumda. Sonradan eklenen içerikleri barındırmayan sürüm, içerdiği bazı kolaylıklar ve SNES sürümünün ruhunu en iyi yansıtan versiyon olarak dikkat çekiyor. Serinin hayranıysanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Tetragon

PCPS4SwitchXbox One
7.80
Aleyna YıldırımSep 08, 2021
Çoğunlukla Tetragon, bulmaca türündeki oyunları seviyorsanız beklentilerinizi karşılayabilir. Bazı yönlerden oyun, tipik bir bulmaca oyunu gibi hissettirirken sunmuş olduğu hikayesi ve farklı mekanikleri ile yeni bir deneyimi oyuncuya sunuyor. Dünyanın düzenini ve kuleleri manipüle etmek kimi zaman kafamızı karıştırırken kimi zaman da haritayı tamamen 90 derece çevirebiliyor olmak başınızı döndürebilir. Oyun çoğunlukla başarılı çünkü bulmaca tasarımlarının iyi olması bulmacayı çözdüğünüzde ilerlediğinizi hissettiriyor.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch

PS4PS5
7.80
Samet Basri TaşlıSep 06, 2021
Şu haliyle türün hayranları için oldukça iyi ama görselliğine kapılıp oyunu alan normal oyuncular oyuna fazla dayanamayabilir. Yine Metroidvania türündeki Dead Cells ve Hollow Knight gibi oyunları oynamış ve sevmişseniz F.I.S.T.’e bir şans verebilirsiniz. Ben normal şartlarda türü seven ama hayranı olmayan birisi olarak “İncelemek için bitirmem gerek” diye telkinlerle defalarca izlediğim ara sahneler ve sinir bozucu basit eksiklikler yüzünden bu puanı verdim. Türün hayranları verdiğim puana 10 puan daha ekleyebilir.

Twelve Minutes

PCXbox OneXbox Series X
8.50
Eren EroğluAug 28, 2021
An itibariyle Twelve Minutes incelememizi geride bırakmış bulunuyoruz. İçerisinde bulundurduğu bazı olumsuzlukların yanı sıra gerçekten çok severek oynadığım Twelve Minutes'i bu tarz gizemleri çözdüğümüz ve bizlere kısa soluklu; ama epey etkileyici bir macera sunan oyun türlerini seven tüm oyunculara kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendi içerisinde bulundurduğu özgün ve sürükleyici yapısıyla oyuncuyu adeta içerisine çeken yapım, psikolojik gerilim ve dram ile karışık heyecanlı bir hikâyeyi içerisinde barındırıyor.

Ghost of Tsushima Director's Cut

PS4
8.20
Ersin KılıçAug 26, 2021
Sonuç olarak Ghost of Tsushima gelecek yeni güncellemeler, fotoğraf modu ve Efsaneler ile birlikte daha uzun bir süre oynayacağımız bir yapım olmuş. Eğer daha önce bu maceraya adım atmadıysanız ve PS5 sahibiyseniz Ghost of Tsushima Director's Cut sürümünü kesinlikle tavsiye ediyorum diyebilirim. Hali hazırda daha önce PS4'te oyunu aldıysanız Ikı Adası genişlemesine ulaşmak için ek paket ücreti ile tüm bu içeriklere kavuşuyorsunuz.

Psychonauts 2

PCPS4Xbox OneXbox Series X
9.00
Samet Basri TaşlıAug 23, 2021
İlk oyundaki gibi gizli bir son olabileceğini düşündüğümden her şeyi toplamaya uğraşıyordum ama save dosyasını bir kere kaybettiğim için tekrar toplama hevesim (ve incelemeyi yetiştirmek için fazla vaktim) kalmadı. Bu süre açık dünya oyunlara alışmış oyuncular için kısa gelebilir ama sunmak istediklerini başarılı bir şekilde, oyuncuyu sıkmadan vermesi için ideal.

The Ascent

PCXbox OneXbox Series X
7.20
Eren EroğluAug 21, 2021
The Ascent, genel itibariyle beğendiğim fakat içerisinde bulundurduğu olumsuzluklarla, oynamak için acele edilmeyecek bir yapım. İlerleyen zamanlarda gelecek olan hata düzeltmeleri ve içerik güncellemeleriyle çok daha iyi bir hâl alacağını düşündüğüm oyun, arkadaşlarınız ile co-op oynarken oldukça eğlenebileceğiniz oyunlardan bir tanesi.

Assassin's Creed: Valhalla - The Siege of Paris

Google StadiaPCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
7.00
Emre YurtAug 15, 2021
Ben bu soruya hem evet hem hayır olarak cevaplandırmak istiyorum. Eğer ki Assassin’s Creed’in son dönemlerdeki RPG çizgisini beğendiyseniz, ana oyun ve bir önceki ek paketi bitirmişseniz ve oyunun evreninde birkaç saat daha vakit geçirmek istiyorsanız, bu ek pakete bir göz atmanızı öneririm. Ancak eğer ki siz son dönemlerde çıkan Assassin’s Creed oyunlarından hoşnut değilseniz, Wrath of the Druids’i beğenmemişseniz, bu ek paket de sizi tatmin etmeyecektir diye düşünüyorum.

Hades

PS4PS5Xbox OneXbox Series XPCSwitch
9.40
Eren EroğluAug 15, 2021
Rogue-like türünü seven veya bu türe ilk defa giriş yapmayı düşünen oyuncular için şiddetle tavsiye etmekte olduğum bir yapım olan Hades, oldukça ilgi çekici ve entrikalarla dolu Yunan Mitolojisiyle de birleşince, ortaya çok kaliteli bir iş çıkmış. Supergiant ekibinin en son çıkan oyunu, eğer uzaktan yakından ilginizi çeken bir yapımsa, kesinlikle bir şansı hak ediyor.

NEO: The World Ends With You

PS4Switch
8.20
Samet Basri TaşlıAug 13, 2021
Playstation sürümü ülkemizde daha ucuz ve performans olarak da oldukça iyi bir iş çıkarıyor ama Nintendo Switch sayesinde dışardayken rozet toplamak ya da takım geliştirmek gibi işleri yapmanın keyfi de bir ayrı olur. JRPG gibi çok fazla grind ve doğal olarak vakit isteyen oyunları taşınabilir konsollarda oynamanın avantajı gerçekten büyük.

No Longer Home

PC
7.20
Aleyna YıldırımAug 12, 2021
No Longer Home genellikle oyuncuya vermek istediği şeyleri bütünüyle verebiliyor. İyi yapamadığı şeyleri bulmak beni birazcık zorladı. Kısa ve kişisel bir hikayeden tam olarak bekleneni verebiliyor. Ao ve Bo'nun hikayesini biraz daha uzun oynamak isterdim.

Fishing Adventure

Xbox OneSwitchPC
3.00
Eren EroğluAug 09, 2021
An itibariyle bir oyun incelememizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Fishing Adventure, genel anlamda sizleri kısıtlayan yapısıyla ve kendi içerisinde barındırdığı ışınlanan animasyonlar, optimizasyon sorunları, Sonsuz bir şekilde tekrar eden ''grinding'' sistemi, sunmuş olduğu yetersiz çeşitlilikle oyuncuyu oldukça sıkan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Total War: WARHAMMER II - The Silence & The Fury

PC
7.00
Eren EroğluJul 16, 2021
Total War Warhammer II'nin son ek paketi olan The Silence and The Fury incelememizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Her ne kadar son çıkan bu ek paketin olumsuz tarafları olsa da Canavaradamlar açısından ortaya oldukça başarılı bir iş çıkmış diyebiliriz. Canavaradamlar, eski güçsüz ve ağır hallerini bırakmış, oldukça güçlü, hızlı ve yıkıma aç bir şekilde geri dönmüşler.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

Switch
8.00
Ersin KılıçJul 14, 2021
Sonuç olarak The Legend of Zelda: Skyward Sword HD sürümü elden geçirilen çözünürlük bir teknik detaylar ve Joy-Con sayesinde çok daha iyi kontrol seçenekleri ile özellikle zamanında oynamayanlar için çok güzel bir macera sunuyor. Fiyat konusu ise tabi ki büyük bir soru işaretini de beraberinde getirmiş. Tabi Breath of the Wild sonrasında çıktığı için teknik ve bazı konularda eksiklikleri göze çarpabiliyor. Ama oyunu bir bütün olarak ele aldığınızda inanılmaz çeşitli ve sürekli kendisini yenileyen bir yapım olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin

PCSwitch
8.00
Samet Basri TaşlıJul 07, 2021
Peki Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin hangi platformda oynanır? Ben yalnızca Nintendo Switch sürümünü oynadım ve çok keyif aldım. Geçtiğimiz haftalarda Scarlet Nexus için ekran başında saatlerce oturduğum için Monster Hunter Stories’i oynamak için dışarı çıkmak da çok cezbedici geliyordu. Bir yandan Pokemon Go oynadığımı da itiraf etmem gerek.

LEGO Builder's Journey

PCSwitchiOS
7.00
Ersin KılıçJul 02, 2021
Sonuç olarak Lego Builder's Journey ufak ama oynaması keyifli bir oyun. Kafa dağıtmak için çok yormayacak bir bulmaca oyunu arıyorsanız denemenizi tavsiye ediyorum. En azından şimdi olmasa da indirim dönemlerinde kovalayacağınız bir oyun olabilir. Diğer taraftan RTX destekli bir kartınız varsa Işın izleme özellikleri ve özellikle DLSS performansını görmek için de göz atabilirsiniz.

Game Builder Garage

Switch
7.50
Ersin KılıçJun 25, 2021
Her şeyden önemlisi ise oyun yapma mantığınız kendi dinamikleri çevresinde oyuncuya aktarması. Bunun için Nodon'ları kullanıyor ve işi daha keyifli bir hale getiriyor. Eğer bu tarz yapımları seviyor ve kendi mini oyunlarınızı tasarlamak istiyorsanız Game Builder Garage'a göz atabilirsiniz.

Mario Golf: Super Rush

Switch
7.50
Samet Basri TaşlıJun 24, 2021
Mario Golf: Super Rush çabucak öğrenebileceğiniz oynanışı ve eğlenceli modları ile çok keyifli bir oyun. Golf Adventure ile hem sizi daha iyi bir oyuncu haline getirecek teknikleri öğreniyor hem de keyifli bir maceraya atılıyorsunuz. Speed Golf ve Battle Golf modları sayesinde arkadaşlarınız ile çok eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz. Üstelik oyunu daha önce hiç oynamamış biri bile oyuna çabuk alışabiliyor.

SCARLET NEXUS

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
8.00
Samet Basri TaşlıJun 23, 2021
Scarlet Nexus, özellikle son bölümlerde oyunun gereksiz bir şekilde uzatılması canımı sıkmış olsa bile, dinamik dövüş sistemi, her karakterin kendine özel hikayesi, seslendirme ve müzik konusunda iyi bir iş çıkarılması gibi artıları sayesinde kendini affettiren bir oyun oldu. Animelerden hiç hoşlanmayan ya da bu grafik stilini sevmeyen oyuncuları ayrı tutup, geri kalan herkese önerebileceğim bir oyun olmuş.

Final Fantasy VII Remake Intergrade

PS5
8.80
Samet Basri TaşlıJun 15, 2021
Ana oyun ve ek paketi içeren Final Fantasy 7 Remake Intergrade orjinal ücretinin hakkını fazlasıyla veriyor. Playstation 5 için geliştirilmiş görüntüler ve performans, ortalama 40+ saat oynayabileceğiniz ana hikaye, yaklaşık 6 saatlik içerik sunan INTERmission ile Final Fantasy 7 Remake Intergrade dolu dolu bir paket. Yerel fiyatlandırma ile bakarsak yüksek kalıyor ama “bir oyun alayım, uzun süre başında oturayım” diyorsanız önerebilirim.

Miitopia

Switch
7.00
Samet Basri TaşlıJun 13, 2021
Ayrıca arkadaşlarınızı oyuna ekleyip onlarla ya da onlara karşı bir maceraya çıkmanın keyfi bir başka. Buradaki sorun ise oyunun fiyatı. Oyun 50 dolarlık fiyat etiketinin hakkını verecek kadar iyi değil. Aynı fiyat etiketine sahip oyunlar ile karşılaştırdığımda çok daha iyi alternatifler bulabiliyorum. Ama acemi ya da yaşı küçük oyuncular için bundan daha iyi bir seçenek var mı derseniz, yok.