Merlin'in Kazani

@merlininkazani

518 Published Reviews

Chernobylite

PC
8.00
Murathan ÖzlüJan 09, 2022
İncelemeyi biraz fazla uzattım ancak Chernobylite Indie olarak beni şoka uğrattı. Gerek hikaye anlatım tarzı gerek oynanışı ile, hayatta kalma, korku ve FPS türlerinin bilimkurgu ile harmanlandığı oyunlara ilginiz varsa müthiş sürprizler barındıran bu oyun size güzel bir tecrübe sunabilir. Chernobylite Steam fiyatı da, günümüz oyun fiyatlarına göre oldukça uygun.

HALO Infinite

PCXbox OneXbox Series X
8.50
Eren EroğluDec 14, 2021
Halo Infinite, genel itibariyle içerisinde birçok eksik bulunduruyor olsa da, başarılı tasarlanmış temelleri sayesinde bu eksikliklerin çok büyük bir kısmını rahatlıkla kapatıyor ve gerçekten güzel bir yapım olduğunu hissettiriyor. Her Xbox Game Pass abonesinin mutlaka göz atması gereken bir yapım olmuş. Özellikle çok oyunculu tarafı (Tamamen ücretsiz) daha da eğlenceli.

Pokemon Shining Pearl

Switch
8.00
Samet Basri TaşlıDec 09, 2021
Sinnoh’a geri dönmek isteyen ya da ilk defa adım atmayı planlayan oyunculara Pokémon Shining Pearl ve Brilliant Diamond’ı gönül rahatlığı ile önerebilirim. Yıllar önce ilk defa oynarken yaşadığımız tecrübeleri büyük oranda aynı şekilde yaşama şansı sunulmuş. Gerçi oyuna Platinum ile eklenen bazı içerikler yok, eskiden teknik yetersizlik yüzünden eklenmemiş özellikler yok (neden hala sadece Pikachu’nun kendi sesi var anlamıyorum ben) ama bunlar oyunu kötü olarak anmamıza sebep olacak şeyler değil.

Ruined King: A League of Legends Story

PCPS4PS5SwitchXbox OneXbox Series X
8.20
Eren EroğluDec 08, 2021
Ruined King: A League of Legends Story, genel itibariyle hikâyesiyle ve sunduğu çeşitli eğlenceli oynanış dinamikleriyle beni oldukça etkileyen bir yapım oldu. Hem bir LoL oyuncusunun, hem de LoL ile hiçbir alakası olmayan bir oyuncunun rahatlıkla sevebileceği Ruined King, gerçekten başarılı bir yapım olmuş. Oyunun içerisinde barındırdığı çeşitlilik ve karakterlerin işlenişi, oyuna en büyük tadı veren unsurlardan.

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
5.00
Ersin KılıçNov 30, 2021
Sonuç olarak Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition daha önce oynamayanlar ya da nostalji yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif olabilecekken çok büyük bir fırsatı elinin tersi ile tepmiş. Bu kadar sorunlu çıkması ve Rockstar'ın oyun çıkmadan eski sürümleri kaldırması, modlanmış sürümlere saldırması aslında oyunun potansiyelini de gözler önüne seriyor.

Shin Megami Tensei V

Switch
8.80
Samet Basri TaşlıNov 27, 2021
Shin Megami Tensei V, 60 dolarlık fiyat etiketinin hakkını iyi bir şekilde veriyor. Hem eski hayranları hem de seriye yeni giriş yapacak oyuncuları kucaklayan keyifli, tekrar oynanabilirliği yüksek bir JRPG oyunu ile karşı karşıyayız. Bazı performans problemleri, zaman zaman kendini tekrar edebilen bölümler, fazla ayrıntılı olmayan hikayesi ve zorluk çizgisinin aniden yükselmesi yüzünden grind gerektirmesi gibi can sıkıcı yanları olabilir ama yılın en iyi JRPG oyunlarından birisi.

Final Fantasy V

PCAndroidiOS
8.00
Samet Basri TaşlıNov 22, 2021
Oyunu bitirmek ortalama 35 saat sürüyor, bu da yalnızca ana görevlerde takılırsanız geçen süre. Sahip olduğu meslek sistemi ve oyun içerisinde yapılabilecek etkinlikler düşünüldüğünde yeniden oynanabilirliği de oldukça yüksek. Ülkemizdeki fiyatı biraz daha ucuz olsa daha mutlu olabilirdik ama şu haliyle bile başında geçirdiğiniz sürenin hakkını verecek bir oyun.

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise

Switch
7.50
Samet Basri TaşlıNov 19, 2021
Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise Nintendo Switch’in en rahatlatıcı ve eğlenceli oyunlarından biri için çıkmış çok keyifli bir içerik paketi. 25 Dolarlık fiyat etiketi sahip olduğu içeriğe göre fena değil (döviz kuru kısmına girmiyorum) diyebilirim. Ek paketi almak isteyen Nintendo Switch Online kullanıcılarını da iyi bir haber bekliyor.

Call of Duty: Vanguard

PCPS5PS4Xbox OneXbox Series X
7.00
Tayfun KumaşNov 13, 2021
Sırf tek kişilik mod için satın almayı düşünüyorsanız, indirimlerin gelmesini bekleyin derim. Aksi taktirde buna 60 Dolar/Euro vermek, diğer kaliteli oyunlara yapılan hakaret bence. Şimdi “Oyunu dolar ve euroya göre mi alıyoruz?” diyecek olursanız da diğer firmalar gibi Türkiye için ayrı bir fiyat politikası olmaması durumunda evet. Ah bir de ekstra eklenen ücretler var. Kısaca daha sonra oynasanız da olur.

Mario Party Superstars

Switch
7.70
Samet Basri TaşlıNov 11, 2021
İncelemeyi tamamlamadan önce uzun bir süre tek başıma, yapay zeka ve online oyunculara karşı oynadığımdan vereceğim not biraz daha düşüktü. Sonrasında farklı günlerde birkaç arkadaşımı toplayıp oyunu denedim ve fikrimi değiştirdim. Bu tür oyunların hakkını tam anlamıyla verebilmek için mutlaka birileriyle birlikte oynamanız gerekiyor.

UnMetal

PCPS4SwitchXbox OneXbox Series X
8.20
Ersin KılıçNov 09, 2021
Sonuç olarak UnMetal, özellikle Metal Gear Solid serisinin hayranıysanız kesinlikle oynamanız gereken ve sizi kahkahalara boğacak derecede zekice hazırlanmış bir kurguya sahip. MGS serisine uzak olsanız da bu tarz bağımsız oyunları seviyorsanız bir şans verebilirsiniz. Ben oyunu oynarken bazı eksiklerine rağmen acayip keyif aldığımı söyleyebilirim. UnMetal oynanışı, eğlenceli yapısı ve zekice hazırlanan diyalogları ile gözden kaçırılmaması gereken bir yapım.

Forza Horizon 5

PCXbox Series X
9.20
Eren EroğluNov 07, 2021
Forza Horizon 5, neredeyse kusursuzluğa yakın bir yapım. Keşfederken manzaralarına hayran kalacağınız ve Meksika'nın sokaklarındaki etkinliklerle oldukça güzel saatler geçirebileceğiniz bir oyun. İçerisinde, incelemede bahsettiğim bazı minik teknik problemler barındırıyor olsa da, 9 Kasım'daki çıkışıyla birlikte bu sorunların önemli bir kısmının düzeltileceğini düşünüyorum.

Riders Republic

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
7.70
Samet Basri TaşlıNov 03, 2021
Her oyuncunun sevebileceği bir oyun değil, kimileri için fazla mücadeleci gelebilir ya da sunduğu ekipmanlar ilginizi çekmeyebilir. Yine de kamerayı birinci kişi moduna alıp bisikletle yokuş aşağı engeller arasından sıyrılmaya çalışırken yaşattığı heyecan için bile denenebilir. Kolay alışılan kontrolleri, gaza getiren atmosferi ve kimi zaman absürtlük seviyesinde eğlenceli etkinlikleri ile Riders Republic güzel bir oyun olmuş.

Marvel's Guardians of the Galaxy

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
7.00
Ersin KılıçNov 01, 2021
Sonuç olarak Marvel's Guardians of the Galaxy diyalogları ve aksiyon yapısı ile zaman geçirebileceğiniz iyi bir aksiyon oyunu olmuş diyebilirim. Diğer taraftan başarılı olduğu bu yönler kadar çok tek düze giden ve fırsat tepen bir oyun olmuş hissiyatı barındırıyor. Film serisini de çok severim ama han filmlerini 1.5 - 2 saat keyifle izlersiniz ve aklınızda çok iyi kalır. Bu filmi 15 saat boyunca izlediğinizi hayal edin.

Age of Empires IV

PC
8.40
Eren EroğluOct 30, 2021
Age of Empires IV, genel anlamda seriye olan özlemimi gidermeyi başaran bir yapım oldu. İçerisinde barındırdığı bazı teknik/oyun-içi problemler olsa da, genel anlamda epey başarılı bir iş ortaya çıkmış. Oyunun sinematik ve seslendirmeler konusundaki ilerleyişi de gerçekten göz alıcı. Bir strateji sever olarak, bu tarz büyük yapımlarla pek sık karşılaşmıyoruz. Ayrıca, Türkçe dil desteği ve ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesinde yer alması da türe yeni girmek isteyenler için oldukça güzel bir fırsat.

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
7.50
Samet Basri TaşlıOct 28, 2021
Daha önce Supermassive tarafından yapılan herhangi bir oyunu oynayıp sevdiyseniz bu oyuna kesinlikle göz atın. Hikaye bakımından en korkutucu olanı olmayabilir ama barındırdığı aksiyon ve seçimlerin sonuçları açısından en dolu oyun diyebilirim. Little Hope’un sonunda yaşadığım “böyle mi bağladınız hikayeyi” şeklindeki hayal kırıklığını yaşamadım.

DRAGON BALL Z: KAKAROT + A NEW POWER AWAKENS SET

Switch
7.40
Samet Basri TaşlıOct 25, 2021
Son tercih tamamen size kalmış durumda. Hangi platformda oynamak istediğiniz ve ekran başında geçirdiğiniz çok önemli. Ben Nintendo Switch versiyonunu çok sevdim, PC versiyonunu oynarken yapmadığım yan görevlere bile vakit ayırma fırsatım oldu. Nintendo Switch sahibi olan ve animelere ilgisi olan okuyuculara rahatlıkla öneririm.

Metroid Dread

Switch
8.00
Ersin KılıçOct 23, 2021
Dinamikleri çok iyi işliyor ve yeni özellikler açtıkça alternatif yol arayışına girmeye başlıyorsunuz. Eğer Metroid serisine bir şekilde bulaştıysanız bu oyunu oynamak için bu satırlara zaten ihtiyacınız yok demektir. Yok ilk defa oynayacaksanız da serinin nasıl bir dinamizme sahip olduğunu görmek açısından Metroid Dread iyi bir seçim olabilir.

Back 4 Blood

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
8.00
Ersin KılıçOct 21, 2021
Sonuç olarak Back 4 Blood, arkadaşlarınızla oynadığınızda çok eğlenceli bir deneyim sunmayı başarıyor. Türünün en iyi örnekleri olarak gösterilen Left 4 Dead serisinin yanına yakışır bir deneyim sunuyor diyebilirim. Kart sistemi, rekabete dayalı görev yapısı ve eğlenceli oynanışı ile göz atılması gereken bir oyun var karşımızda. Güncellemeler ile birlikte eklenecek yeni kartlar ve görevler ile birlikte oyunun ömrü uzamaya çok müsait diyebilirim.

NBA 2K22

PCPS4PS5Xbox OneXbox Series X
7.30
Samet Basri TaşlıOct 19, 2021
Oyunun sıkı takipçileri zaten oyunu hemen satın alıp, diğer oyuncuların arkasında kalmadan kadrolarını güçlendirmeye başlamış olmalı, bu yüzden diyebilecek fazla bir şey yok. Seriye ilk defa ya da uzun süre aradan sonra girmeyi düşünen oyuncular ise yukarıda bahsettiğim konular üzerinde düşünüp kararını ona göre vermeli. Kesinlikle iyi bir basketbol simülasyonu ve alıştıktan sonra çok keyifli maçlar yapabiliyoruz ama karşılaşacağınız şeylere hazırlıklı olmakta fayda var.

Crysis Remastered Trilogy

PCPS4SwitchXbox One
8.00
Tayfun KumaşOct 17, 2021
Eğer bugüne kadar herhangi bir şekilde Crysis serisine başlamadıysanız ya da zamanında sistemim yetmiyor diye ikinci plana attıysanız almaya değer. Çünkü platformlar arasında farklılık gösterse de Türkiye fiyatlandırmasında da gayet uygun fiyatlandırmaya gidilmiş durumda.

Ghostrunner

PS5Xbox Series XSwitchPCPS4Xbox One
8.00
Samet Basri TaşlıOct 11, 2021
Sonuçta her oyuncu için ideal bir oyun değil, özellikle deneme yanılma yöntemi ile sürekli ölmekten bıkacak bir oyuncuysanız bu oyunu kesinlikle önermiyorum. Harika grafikleri, atmosferi tamamlayan müzikleri, sorunsuz performansı ve döneminde çıkan diğer oyunlara oranla başarılı bir şekilde verdiği cyberpunk atmosferi ile sabırlı oyuncuların büyük keyif alacağı bir oyun.

Jett: The Far Shore

PCPS4PS5
5.50
Eren EroğluOct 09, 2021
Kendi içerisinde barındırdığı optimizasyonun yetersizliği, başarısız seslendirme ve sonsuz, bitmek bilmeyen oyuncuyu sıkan diyaloglarıyla, adeta içerisindeki ilgi çekici evrenini ve görsel tarzını mahvetmiş. Eğer güzel müzikler eşliğinde 'farklı' bir yapım deneyimlemek istiyorsanız, oyunu Epic Games'den almanızı tavsiye ediyorum. Onun dışında; içerisinde barındırdığı negatif unsurlarla birlikte, çoğu oyuncuyu kendisinden uzaklaştırmayı başaracaktır.

Actraiser Renaissance

PS4AndroidiOSPCSwitch
7.40
Samet Basri TaşlıOct 08, 2021
Actraiser Renaissance, SNES zamanında yayınlanmış bir klasiği alıp, yeni özellikler, farklı sistemler ve yeni bölümler ekleyerek yeniliyor. Yaklaşık 17 saat süren oyun, yukarıda bahsettiğim sorunlarına rağmen kötü bir oyun değil. Harika grafiklere ya da sorunsuz bir oynanışa sahip olmayan oyun, iki farklı oyun türünü başarılı şekilde bir araya getiriyor. Üstelik orjinal oyunda olmayan bir sürü yenilik ile “yeniden yapım” olmanın hakkını da vermeyi başarıyor.

Far Cry 6

PC
8.00
Tayfun KumaşOct 06, 2021
Son olarak dediğim gibi sağlam bir Far Cry hayranıysanız ve yakın zamanda çıkacak olan Call of Duty: Vanguard, Battlefield 2042, Crysis Remastered Trilogy gibi yapımlar dışında da FPS oyunu sıkıntısı çekiyorsanız, bence oyunu direk alın.