407 Published Reviews

Beyond a Steel Sky

PCiOS
8.00
Dariusz DM MatusiakJul 16, 2020
Beyond a Steel Sky można różnie odebrać, zależnie od punktu wyjścia. Na platformie Apple Arcade, wśród innych gier mobilnych, produkcja ta niewątpliwie błyszczy swoim rozmachem i oprawą graficzną prosto z desktopów. Na pecetach to jednak taki zwykły standard, który widzieliśmy już wielokrotnie. Inaczej też podejdą do gry ludzie nie znający pierwszej części i fani zagrywający się w Beneath a Steel Sky jeszcze na Amidze, u których obudzą się nostalgiczne wspomnienia.

Paper Mario: The Origami King

Switch
8.00
Przemysław ZamęckiJul 15, 2020
Do tej pory zdecydowana większość gier z serii Mario szalenie mi się podobała, tym razem jednak nie poczułem tej kompatybilności z projektantami japońskiego studia. Trudno. Na pewno będzie jeszcze niejedna okazja na poprawienie wspólnych relacji.

Ghost of Tsushima

PS4
9.00
Czarny WilkJul 14, 2020
Oferującą ciekawą zawartość na dziesiątki godzin, świetny system walki i cudowny klimat. To wspaniałe dzieło na pożegnanie PlayStation 4, nie tylko stawiające kropkę nad i po kilku naprawdę dobrych latach korzystania z tej konsoli, ale pozwalające też patrzeć z optymizmem w przyszłość, czekając na to, co takie studia jak Sucker Punch Productions przygotują z myślą o kolejnej generacji, dysponując lepszą technologią.

Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise

Switch
7.00
Przemysław ZamęckiJul 08, 2020
Fani zrozumieją i będą się cieszyć zabawą, wszyscy inni wrzucą grę do kosza z napisem „nie otwierać do końca świata”. Zupełnie jakby programistów bardziej interesowało dopracowanie kilku minigierek – pomimo rozegrania kilkunastu partyjek w kręgle dalej nie mam pojęcia jak się zlicza punkty – niż jako takie załatanie całej reszty.

Desperados III

PC
9.00
Przemysław ZamęckiJun 12, 2020
Wielokrotne ładowanie zapisu gry jest tu na porządku dziennym, z czego należy zdawać sobie sprawę, sięgając po ten tytuł. Niemniej wyznam, że nie spodziewałem się, iż zostanę wręcz porwany jakością tego widowiska. Desperados 3 nie jest może zbyt oryginalną grą, ale na pewno godną uwagi i jedną z najlepszych w swoim gatunku. Życzmy sobie równie udanego powrotu serii Commandos.

The Last of Us: Part II

PS4
10.0
Maciej PawlikowskiJun 12, 2020
The Last of Us: Part II to w gruncie rzeczy bardzo wiarygodne „rozwinięcie” roku 2020. Gdy w nocy z 31 grudnia 2019 na 1 stycznia 2020 bełkotliwie składaliśmy sobie życzenia szczęścia, zdrowia, pomyślności, nikt nie spodziewał się, że dosłownie za chwilę życie takie, jakie znamy, ulegnie przymusowej reorganizacji.

The Elder Scrolls Online: Greymoor

PS4PCXbox One
7.00
Patryk PefriX ManelskiJun 04, 2020
W moim odczuciu magiczne burze są zmarnowanym potencjałem na fajną aktywność, a najlepsze, co oferuje ten dodatek, to zawartość singleplayerowa. Przekonacie się o tym zwłaszcza, gdy już dotrzecie do Blackreach, gdzie fabuła zaczyna płatać figle. I w zasadzie to najlepsze podsumowanie The Elder Scrolls Online: Greymoor, na jakie mnie stać – to dobry dodatek dla fanów, którzy właśnie takiej zawartości spodziewają się po tej produkcji.

Valorant

PC
8.00
FroozyyJun 03, 2020
Podsumowując, Valorant to niesamowicie udane połączenie elementów znanych z innych sieciowych strzelanek. Nie ma tu niczego odkrywczego, niemniej to, co najważniejsze, podane zostało na tyle przyjemnie, że w nową produkcję twórców LoL-a po prostu chce się grać. Kontrowersyjny marketing zrobił swoje, bo o tytule tym usłyszeli nawet ci, których strzelanki średnio obchodzą. Trudno jest wytknąć mu konkretne wady, a i wszystko wskazuje na to, że deweloperzy zadbają o jego dalszy rozwój.

Song of Horror

PC
6.50
Filip GrabskiJun 02, 2020
Song of Horror to niezły straszak z nie do końca zrealizowanym potencjałem. Poszukiwacze bardzo klasycznych doświadczeń, których nie będzie razić konieczność wielokrotnego powtarzania tych samych sekwencji, mogą dodać do ostatecznej oceny przynajmniej jeden punkt.

Liberated

Switch
8.00
Maciej PawlikowskiJun 01, 2020
Liberated w tej materii jest bezlitosne – za pomocą czterech komiksowych albumów przeprowadza analizę naszego społeczeństwa. Robi to, operując pięknymi obrazkami i klimatycznymi kadrami. Do was jednak będzie należało wyciągnięcie wniosków z tej gry. Bo pamiętajcie – my jesteśmy tą trzecią grupą, o której interesy ściera się rząd z rebelią. Pytanie, które Liberated być może chciałoby wam postawić, brzmi następująco: czy w ogóle obchodzi was los waszej prywatności?

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

Switch
9.00
Przemysław ZamęckiMay 27, 2020
Xenoblade Chronicles jest grą wyjątkową, miejscami wybitną, wartą zainteresowania nie tylko fanów jRPG. Przy okazji remastera na Nintendo Switch ma wielkie szanse na to, aby nie zniknąć w odmętach historii i szerzej zapisać się złotymi zgłoskami w sercach nabywców. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zagrać, należycie do grona tych szczęśliwców, których wkrótce czeka wspaniała zabawa. Już Wam zazdroszczę.

VirtuaVerse

PC
7.50
Maciej PawlikowskiMay 25, 2020
Czy VirtuaVerse to dobry sposób na odkrycie gatunku przygodówek na nowo? Cóż. Dyplomatycznie odpowiadając: to jeden ze sposobów. Warto jednak oddać grze sprawiedliwość, bo ta nie próbuje gatunku rewolucjonizować. Ona go po prostu doskonale odtwarza.

Minecraft Dungeons

PC
7.50
Patryk PefriX ManelskiMay 25, 2020
Ostatecznie trudno jest mi dać w pełni satysfakcjonującą mnie notę tej produkcji. Podobała mi się, grałem w nią z przyjemnością, ale równocześnie niekoniecznie odczuwam potrzebę, by do niej wrócić. Jeśli jednak znalazłaby się druga osoba, a może nawet i cała drużyna, to bez wahania wskoczyłbym w ten świat, by zapolować na creepery.

Gears Tactics

PC
8.50
Krystian SmosznaApr 27, 2020
Gears Tactics wydaje mi się za to idealną propozycją dla tych osób, które do tej pory omijały podobne pozycje szerokim łukiem z obawy, że nie dadzą sobie rady. Dzieło studia Splash Damage spełnia się świetnie jako swoisty tutorial czy wstęp do bardziej zaawansowanych produkcji tego typu. Niektórych z pewnością zachęci też mocne osadzenie gry w sprawdzonym uniwersum. Ja akurat do wielkich fanów Gearsów się nie zaliczam, ale i tak śledziłem fabułę z dużym zainteresowaniem, co powinno być wystarczającą rekomendacją.

Trials of Mana

PCPS4Switch
7.50
Przemysław ZamęckiApr 24, 2020
Fantastyczna mechanika walki, przystępna, a jednocześnie wymagająca wiele uwagi jest w tym przypadku creme de la creme tej produkcji. Owszem, jest nieco chaotyczna, ale do mnie przemawia bardziej określenie „uporządkowany chaos”. Gdyby tylko sztuczna inteligencja była nieco lepsza… Mimo wszystko warto temu tytułowi poświęcić nieco czasu i dać się wciągnąć w tę niezwykle kolorową, naiwną przygodę.

XCOM: Chimera Squad

PC
7.50
Bartosz Aquma ŚwiątekApr 23, 2020
Mimo wszystko warto w ten tytuł zagrać. Nie mogę Wam zagwarantować, że to będzie XCOM dla Was i z pewnością nie będzie to pełnowymiarowe doświadczenie porównywalne z bardzo rozbudowaną „dwójką”. Niewątpliwie można tu jednak znaleźć całkiem sporą dawkę dobrej zabawy, a premierowa cena promocyjna, niecałe 45 zł, jest naprawdę uczciwa.

Final Fantasy VII Remake

PS4
8.50
Czarny WilkApr 06, 2020
Tak, są tu dłużyzny, przez które czasem cierpi tempo narracji. Tak, w oprawie wizualnej i rozgrywce można dopatrzyć się drobnych mankamentów. Ani jedno, ani drugie nie wpływa na to, że Final Fantasy VII Remake okazało się czymś znacznie więcej niż tylko sympatycznym żerowaniem na nostalgii. To prawdopodobnie najodważniejsza gra Square Enix od wielu lat. Nie chcecie przegapić tej przygody.

RESIDENT EVIL 3

PS4Xbox One
8.00
Czarny WilkMar 30, 2020
Eksploracji jest tu mniej niż w innych znanych mi odsłonach serii, ale większy nacisk na walkę i znaczne jej usprawnienie z nawiązką to rekompensują. Nie nachwalę się też Nemezisa – tak zajadłego wroga próżno szukać w innych tytułach. Resident Evil 3 to pozycja, która nie zawiedzie ani spragnionych wrażeń gatunkowych nowicjuszy, ani weteranów doskonale pamiętających pierwowzór z 1999 roku.

Half-Life: Alyx

PC
9.50
Szymon Hed LiebertMar 27, 2020
No bo właśnie – jest jeszcze zakończenie Half-Life’a: Alyx, które jakimś cudem znowu pozostawia gracza w jednoczesnym stanie euforii, przerażenia i wzruszenia. Nie zdradzając zbyt wiele, powiem tylko, że finał gry jednocześnie retconuje niesławny epilog epizodu drugiego, ale ma też wymiar czysto symboliczny. Ta symbolika nie jest szczególnie wysublimowana, niemniej mocno wybrzmiewa.

DOOM Eternal

PC
8.50
Dariusz DM MatusiakMar 17, 2020
Nie mam za złe, że Doom Eternal „utył” nieco ponad miarę – zwłaszcza w warstwie fabularnej, że musiałem się trochę pomęczyć, podskakując, bo choć nie wszystko mi się tu podoba, rozumiem, że sequel powinien wprowadzić do cyklu nieco więcej niż same usprawnienia w walce i nowe mapy. Po przejściu Dooma Eternal trudno już wrócić do poprzedniej gry, a nowe areny z pewnością zaliczę jeszcze nieraz dla samej frajdy.

Animal Crossing: New Horizons

Switch
9.00
Adam ZechenterMar 16, 2020
Nie chcę w tej recenzji zdradzać zbyt wiele, bo w AC odkrywanie samemu różnych tajemnic czy mechanik jest po prostu strasznie fajne. Jeśli macie Switcha i lubicie takie urocze grindowanie, to werdykt jest jeden: w nowe Animal Crossing musicie zagrać. A jeśli wizja łapania motyli przez kilkadziesiąt godzin się Wam nie podoba, to cóż, lepiej odpuście. ;-)

Nioh 2

PS4
8.50
Szymon Hed LiebertMar 10, 2020
Nioh 2, mimo wielu wtórnych elementów, wykorzystywania przez twórców podobnych schematów misji i braku wielkich wyzwań w drugiej części gry, był dla mnie fantastycznym doświadczeniem. Gra zrobiona niemal niczym gipsowy odlew pierwszej części w dalszym ciągu potrafi sprawić mnóstwo frajdy.

Ori and the Will of the Wisps

PCXbox One
9.00
Przemysław ZamęckiMar 10, 2020
Czy gra wywołała na mnie równie mocne wrażenie, co część pierwsza? Odpowiedź brzmi: nie. Czy bawiłem się przy niej równie dobrze, co przy Blind Forest? Jak najbardziej. A może nawet lepiej, bo oszczędzono mi kilkudziesięciu powtórek przy próbach ucieczki. Chociaż konieczność nauki fragmentów poziomów na pamięć też miała swój urok. Moon Studios po raz kolejny dostarczyło graczom bardzo udany tytuł.

Wolcen: Lords of Mayhem

PC
7.50
Hubert SosnowskiFeb 21, 2020
Wiem, że produkcja ta wzbudza kontrowersje, widzę jej wady i problemy, ale na razie jestem w stanie zaufać twórcom i zobaczyć, jak się to wszystko rozwinie. Może skończy się na hicie jednego sezonu – a może na naszych oczach, w bólach, ale przy akompaniamencie gromów, rodzi się nowy tytan?

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics

PCPS4SwitchXbox One
7.50
PajdosFeb 10, 2020
Jest to więc pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów serialu i dla tych graczy, którzy w przyjazny sposób chcą rozpocząć swoją przygodę ze strategiami turowymi. Zakup gry przemyśleć dwa razy powinni natomiast miłośnicy hardcore'owych produkcji podobnych do X-COM oraz ci, których nie rusza mordowanie niewinnych Gelflingów... Jest ktoś taki na sali?