380 Published Reviews

Arise: A simple story

PC
8.00
Julia DragovićDec 13, 2019
Zamiast na tym, jaka to smutna albo radosna jest ta historia, jak to twórcy próbują wywołać wzruszenie, będziecie skupiać się na znalezieniu sposobu na przejście kolejnych barwnych etapów. I zaczniecie czerpać z tego ogromną radość. Koniec końców właśnie o to chodzi w grach, nie?

Transport Fever 2

PC
6.50
medicDec 11, 2019
Nowe Transport Fever na pewno znajdzie sporą rzeszę odbiorców u miłośników transportu w sandboksowej formule, lecz u graczy lubiących zarządzanie firmą i wyzwania ekonomiczne wywoła spore rozczarowanie. Jak zawsze nie gaśnie jednak we mnie nadzieja. Może wraz z kolejną częścią przyjdą wreszcie pożądane zmiany. Oby!

Darksiders Genesis

PC
8.50
Patryk PefriX ManelskiDec 04, 2019
Perypetie Wojny i Waśni zdecydowanie trafiły w moje gusta. Nowy pomysł na serię według mnie powinien być kontynuowany i nie obraziłbym się, gdyby następne części tworzone były właśnie w takim stylu. Bez wahania odrzucam klasyczny dla cyklu widok TPP na rzecz rzutu izometrycznego, który tutaj sprawdza się doskonale. Jeśli miałyby powstać następne przygody jeźdźców, to absolutnie życzyłbym sobie dalszej zabawy w kooperacji i możliwości sterowania kilkoma postaciami. Duet Wojny i Waśni udowodnił mi bowiem, że do tanga trzeba dwojga!

Sniper Ghost Warrior Contracts

PC
7.00
Dariusz DM MatusiakNov 25, 2019
CI Games udało się stworzyć ciekawszą produkcję od Ghost Recon: Breakpoint czy Anthem! Może to niekoniecznie wielki wyczyn, ale mały sukces na pewno. Mariaż z Hitmanem ma chyba szansę na owocny związek i może jakieś dodatkowe kontrakty? Ja osobiście nadal czekam na grę snajperską w prawdziwych, wojskowych realiach – gdzie karabin może być tylko czarny, zielony lub piaskowy, gdzie albo trzeba obliczać poprawki do strzału na kilometr, albo w ułamku sekundy zdecydować, czy cel to niewinny cywil, czy bojownik z ukrytą bombą.

Pokémon Sword

Switch
7.50
Maciej PawlikowskiNov 25, 2019
A szkoda, bo nostalgia i melancholia to jedno, ale archaizm to już coś zupełnie innego i znacznie poważniejszego. Nawet jeśli ten archaizm jest podany tak pięknie i ładnie, jak zrobiono to w Pokemon Sword. Jeśli graliście w poprzednie Pokemony, to będziecie się bawić świetnie, będziecie łapać i trenować przez długie godziny. Ale w czasie gry będziecie też czuli, że wciąż nabieramy się na to samo. Być może pora na eksperymenty i odważne decyzje, bo te pokemony zdecydowanie za wolno ewoluują.

Disco Elysium

PC
9.50
DraugNov 21, 2019
To wspaniała gra, z którą powinien zapoznać się każdy miłośnik gatunku RPG – ba, każdy gracz szukający czegoś więcej niż pustej rozrywki. Liczcie się jednak z tym, że nim dobrniecie do finału, poczujecie się intelektualnie wyczerpani.

Terminator: Resistance

PC
7.50
PajdosNov 16, 2019
Rozwalanie kolejnych terminatorów jest zaskakująco satysfakcjonujące i jestem przekonany, że znajdą się tacy, dla których gra będzie jednym z największych (pozytywnych) zaskoczeń 2019 roku. I choć Terminator: Resistance nie może konkurować z innymi shooterami, to warto pamiętać, że naprawdę dawno nie widzieliśmy gry w uniwersum Terminatora, która trzymałaby przyzwoity poziom.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

PS4Xbox One
8.50
Dariusz DM MatusiakNov 15, 2019
Fallen Order łączy wciągający gameplay i niezłą fabułę – może to jakiś znak? Może Moc jest silna w tym rudzielcu, a dla gier Star Wars spod szyldu Electronic Arts zabłysła w końcu nowa nadzieja? Póki co w następnej kolejności poproszę o nową wersję X-Winga lub TIE-Fightera. Mam wrażenie, że grałem w te tytuły zbyt dawno, dawno temu, jakby gdzieś w odległej galaktyce.

Age of Empires II: Definitive Edition

PC
8.00
Przemysław ZamęckiNov 12, 2019
Jestem świadom tego, że nie udało mi się wyłapać wszystkich różnic w stosunku do pierwowzoru. Mam nadzieję, że większość z nich zauważyłem, a te najważniejsze opisałem również w niniejszej recenzji. Age of Empires II Definitive Edition to produkt świetny w swojej kategorii, udanie „zreformowany” przez Forgotten Empires i z całą pewnością nie przejdzie niezauważony. Przynajmniej przez fanów, którzy lubią tego typu zabawę i nie boją się wielu archaizmów, których w grze jednak mnóstwo pozostało.

Need for Speed Heat

PC
7.50
Dariusz DM MatusiakNov 08, 2019
Odniosłem też wrażenie, że był to generalnie celowy zabieg autorów, by nieco spowolnić nasz progres i wydłużyć czas poświęcony kampanii czy odblokowywaniu lepszych samochodów. Szkoda, bo można było dodać więcej ułatwień – choćby jeden patent z dawnych odsłon serii, jak miejsca do schowania się czy zatrzymywanie policji destrukcją większych obiektów, i pościgi byłyby wciągającym elementem rozgrywki. W obecnej postaci są trochę jak niesprawiedliwa bitwa z twórcami, by nie stracić zainwestowanego w grę czasu.

Stygian: Reign of the Old Ones

PC
7.00
PajdosNov 06, 2019
Po Stygian: Reign of the Old Ones warto sięgnąć przede wszystkim, jeśli jest się zadeklarowanym miłośnikiem Cthulhu. Klimat ciężkich i przerażających opowiadań Lovecrafta wylewa się tu z ekranu niczym woda z wyżymanej gąbki. Nie sposób jednak zignorować masy mniejszych i większych problemów i błędów, w tym potworną stabilność gry. Oczywiście, gry różnie działają na różnych komputerach i być może akurat dla ciebie Wielki Przedwieczny okaże się łaskawszy.

Planet Zoo

PC
8.00
Marcin StrzyżewskiNov 05, 2019
To świetny tycoon w czasach, w których nie robi się już tycoonów i jednocześnie chyba najlepsza na rynku gra dla fanów zwierząt. Nie da się jej jednak polecić wszystkim. Posiadacze cierpliwości i talentu będą bez końca tworzyć coraz wspanialsze parki, czerpiąc oceany satysfakcji z efektów. Pozostali, a to większość graczy, znudzi się po paru godzinach. Dla tych pierwszych to gra na 9 na 10, dla tych drugich, co najwyżej na 1. Zastosuję pokraczną matematykę, odejmę 1 od 9 i wystawię grze 8. Tak naprawdę jednak to tytuł dla ściśle określonego gracza.

Death Stranding

PS4
9.00
Maciej PawlikowskiNov 01, 2019
To gra, którą Hideo Kojima chciał stworzyć, i wygląda na to, że przelał swój (nie)zdrowo pokręcony charakter na wiele linijek komputerowego kodu. I dobrze się stało, bo Death Stranding to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie jeden z najbardziej przerażających światów, jakie odwiedziłem w grach.

Farming Simulator 19

PC
7.50
Patrick Yxu HomaOct 30, 2019
Czy możemy oczekiwać kolejnego DLC do FS19? Raczej nie. Tak w przypadku wersji 15 jak i 17, wersja Gold/Platinum była ostatnim DLC udostępnianym do danej serii. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku usłyszymy trochę plotek o następcy pełnoprawnej „dziewiętnastki”.

Call of Duty: Modern Warfare

PS4Xbox One
8.50
Dariusz DM MatusiakOct 29, 2019
Wszystko jest stonowane, wiarygodne i nieprzesadzone, bo gra pozwala wziąć udział w dramatycznych wydarzeniach pokazanych w filmie 13 godzin – tajna misja w Benghazi. Twórcy nie bali się również stworzyć misji, w których poruszamy się w żółwim tempie, od drzwi do drzwi, by wystrzelić raptem parę kul, oczyszczając pokoje z przeciwników zupełnie jak w pierwszych odsłonach Rainbow Six. Szkoda tylko, że są to jedynie krótkie momenty, bo klimat i napięcie wręcz wylewają się wtedy z monitora.

Luigi's Mansion 3

Switch
8.50
Adam ZechenterOct 28, 2019
Dawno nie grałem w grę, o której byłem przekonany, że jest bardzo dobra, ale zarazem nie miałem wiele o niej do powiedzenia. W redakcji stale rozmawiamy o tym, co w danym momencie ogrywamy – szukamy ciekawych tematów czy po prostu dzielimy się wrażeniami. A tu nagle klops. O Luigi’s Mansion 3 trudno było powiedzieć coś więcej ponad to, że jest fajna, czasem wkurza w niej starowanie, a walki z bossami są bardzo pomysłowe. To taka dziwna gra – bawi, ale nie emocjonuje. Zapada w pamięć, ale nie chce się o niej gadać. Jeśli Was to dziwi, to nic na to nie poradzę. Ja te kilkanaście godzin wspominam miło.

Crossroads Inn

PC
6.50
Bartosz Aquma ŚwiątekOct 23, 2019
Chciałbym móc jednoznacznie polecić tę grę, bo ma w sobie to coś, co powoduje, że chce się do niej wracać, a godziny mijają niepostrzeżenie, jedna za drugą. Niestety jest to zadanie dość trudne, z uwagi przede wszystkim na nieciekawy świat, który nie wykorzystuje potencjału gatunku oraz momentami bardzo irytujące problemy z zachowaniem postaci. Mimo to, jeśli lubicie strategie ekonomiczne i dysponujcie odpowiednimi pokładami wspomnianej na początku tekstu cierpliwości, to warto mieć Crossroads Inn na uwadze.

The Outer Worlds

PC
7.00
DraugOct 22, 2019
Grając w The Outer Worlds, można się poczuć trochę tak, jakby czytało się Autostopem przez galaktykę, a co kilka czy kilkanaście stron trafiało na ustępy z Diuny, Fundacji bądź nawet z Solaris. Albo – mówiąc językiem graczy – jakby grało się w Borderlands i miało zainstalowane mody, które beztroską, szaloną rzeczywistość Pandory mieszają z co cięższymi wątkami z serii Mass Effect, a w paru miejscach może również z koszmarami rodem z Dead Space. Słowem – dysonans goni dysonans.

The Witcher 3: Wild Hunt — Complete Edition

Switch
8.50
Maciej PawlikowskiOct 14, 2019
A – jeszcze jedno: gwint jak to gwint, wciąż daje radę i spędza się przy nim zdecydowanie zbyt dużo czasu. Przed Wrońcami cały czas stoją wyjątkowo gburowaci i wulgarni strażnicy. Vesemir nadal jest zbyt wolny i nie uchyla się przed gryfem. Biały Sad pozostaje pięknym miejscem, nawet mimo panującej wojny. A Wiedźmin 3: Dziki Gon to wciąż kapitalna gra, nawet jeśli z konieczności została trochę oszpecona.

WARSAW

PC
6.00
Jakub MirowskiOct 08, 2019
Brak angażującej historii i postaci, kulejąca sztuczna inteligencja i być może najważniejsze – poczucie, że nasze działania mają niemal zerowy wpływ na przebieg powstania – wszystko to składa się na tytuł, który zamiast sprawiać frajdę serwuje przede wszystkim frustrację. Frustrację tym bardziej dojmującą, że przecież Warsaw nie jest grą złą. Gdzieś tutaj znajdują się fundamenty dla solidnej, wymagającej strategii, która co prawda chętnie zapożycza elementy z Darkest Dungeon, ale jednocześnie nie jest bezczelnym klonem.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

PCPS4Xbox One
5.00
Dariusz DM MatusiakOct 07, 2019
Co z tego, że Breakpoint jest ogromny i ma ładne widoki, co z tego, że codziennie czeka tu na nas aż dwanaście powtarzalnych misji, skoro ten świat niczym nie przyciąga, a mechaniki bardziej irytują, niż sprawiają frajdę. To w zasadzie bardzo podobna gra do naszego Snipera: Ghost Warriora 3 – tylko z ładniejszą grafiką. Tam też próba zmieszania ze sobą mechanizmów z innych tytułów oraz futurystycznych wątków kompletnie się nie powiodła.

Wanderlust Travel Stories

PC
8.50
Maciej PawlikowskiSep 26, 2019
Rynek gier indie posiada kilka niezwykłych, unikatowych cech. Mniej podatny na wielkie mody, potrafi przetrwać zmianę trendów, adresując swoje produkty do nisz. Pozornie nieefektowny koncept może dobrze się sprzedać i wytworzyć wokół siebie społeczność. Wierzę mocno, że tak będzie tym razem. Wanderlust to lektura obowiązkowa – nie znajdziecie jej jeszcze w kanonie, nie odpytają was z niej na maturze, ale jeśli pozwolicie tym opowieściom zaistnieć na waszych dyskach, to z pewnością nie będziecie czuli, że zmarnowaliście czas i przestrzeń.

The Legend of Zelda: Link's Awakening

Switch
8.50
Przemysław ZamęckiSep 25, 2019
Dla wielu osób będzie to zupełnie nowa gra. Być może nawet bez wspomnień dotyczących starej wersji z Game Boya, będzie im się grało jeszcze lepiej. Niektórym może jednak nie przypaść do gustu oprawa graficzna, sprawiająca wrażenie dość plastikowej. Wszystko się tutaj świeci, przez co całość wygląda dziecinnie. Warto jednak przełamać tę barierę niechęci i mimo wszystko spróbować. Przygody Linka na wyspie Koholint odwdzięczą się fantastyczną zabawą, nawet bez tej całej mitologii, którą kojarzymy na co dzień z postacią w zielonym kubraczku.

FIFA 20

PCPS4Xbox One
7.00
Jakub MirowskiSep 24, 2019
W trybie Volta momentami bawiłem się tak dobrze, że pod wpływem chwili napisałbym pewnie recenzję w formie pochwalnej pieśni. Kłopot jest taki, że „Elektronicy” dobudowują kolejne piętra do domu, którego fundamenty wymagają gruntownej naprawy. Największe bolączki, doskwierające grze od kilku edycji – schematyczność, niemrawa zarówno w defensywie, jak i w ofensywie sztuczna inteligencja, odwodzenie od kreatywnego konstruowania akcji – pozostają niewyeliminowane. I dopóki tak jest, o cyklu EA Sports da się mówić, wyłącznie biorąc słowo „symulator” w cudzysłów.

The Surge 2

PS4Xbox One
7.50
Czarny WilkSep 24, 2019
Dlatego zanim zdecydujemy się na romans z kolejną produkcją Deck13, warto jest być świadomym, na co się piszemy. Jako weterani NioHa, Bloodborne’a, wszystkich Dark Soulsów i pierwszego The Surge możemy dzięki temu uniknąć dużego rozczarowania. A z drugiej strony – jeśli zawsze chcieliśmy spróbować tego typu gier, ale baliśmy się, że mogą być one dla nas zbyt trudne, to właśnie The Surge 2 wydaje mi się w tym momencie najlepszym punktem wejścia, by zobaczyć, o co w tym wszystkim chodzi.